czwartek, 28 lipca 2011

Lekcja pikowania wzorków na patchworkowej kołderce

Pokażę dzisiaj jak pikuję wzorki na patchworku. Takie wzorki na poważnie, bo te pikowania "z ręki" - to pikuś ;)
Najbardziej pracochłonne jest przygotowanie szablonu. Rysuję lub drukuję wzorek. Robię z niego szablon z okładki na dokumenty lub nawet z brystolu. Po prostu przerysowuję i... precyzyjnie wycinam to co jest narysowane. Wycinam skalpelem całą grubą linię i zostaje taka "szparka" szerokości około 1-2mm.
Nie pokażę wyciętego szablonu tego wzoru, bo już go nie mam :(


To wydrukowny wzór do pikowania.


Przed przygotowaniem "kanapki" (to znaczy, przed spięciem spodu, ocieplacza i wierzchu) rysuję wzorki na patchworku. Wzorki rysuję pisakami zmywalnymi, o... takimi na przykład .

Narysowane wzorki na tkaninie.


Teraz już sama przyjemnośc :) Staram się szyć dokładnie po narysowanym wzorku, chociaż nie zawsze uda się tak preczyjnie.

Szyje po narysowanych liniach.


Tu widać po lewej stronie jak wygląda moje pikowanie.

Po prawej - pokażę jak skończę i wypiorę kołderkę :)
Może komuś się przyda mój sposób na pikowanki :) Chociaż oczywiście nie ja to wymysliłam. Ciągle się uczę i korzystam z pomocy dotyczącej szycia patchworków. Szukam w sieci, czasem kupuję gazetki o szyciu, jakieś podręczniki. Tu jest dużo o pikowaniu. To strona Evy, koleżanki z forum kołderkowego. Polecam Ptachworkowo Evy. Bardzo dużo daje wymiana doświadczeń na żywo, podczas spotkań i wspólnego szycia. Ja dużo wiedzy wyniosłam z kołderkowych spotkań.   

17 komentarzy:

 1. To moja przyszłość, jeszcze nie umiem takich cudów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No... Madziula, teraz już wiesz przynajmniej jak :)

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny pomysł - może nastepnym razem wypikuje tak poduszkę :) tylko czy sie uda bez stopki do pikowania ..? :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Fagusiu :) Ja nie potrafię bez tej stopki, ale ktoś tam kiedyś na kołderkach mówił, że jakoś tam można. Ząbki w maszynie trzeba opuścić, lepiej się manewruje tkaniną. Jaką masz maszynę?

  OdpowiedzUsuń
 5. Jolcia, pięknie pokazałaś sposób na pikowanie, na pewno wiele osób skorzysta:) Ja robię szablony z takiego cienkiego, przezroczystego tworzywa (nawet nie wiem, jak ono się nazywa) a czasem po prostu z papieru. Ale z brystolu nie robiłam jeszcze, muszę to wypróbować..... A najbardziej lubię pikować z ręki i bez szablonów.....

  OdpowiedzUsuń
 6. Chociaż małe zakrętasy na kolejnej kołderce chciałabym zrobić.Spróbuję na poduszce.
  Jolciu, dziękuję ! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jolciu wspaniała szkoła pikowani z tego postu wyszła- dzięki Ci za to. Próbowałam ostatnio pikowania lecz co tu kryć- wyszło "pożal się Boże". Nie wiem , być może źle miałam ustawienia na maszynie lecz z dołu nitka w niektórych miejscach się ciągnęła. Na blogu patchworkowo doczytałam się ze ząbki należy opuścić, ale tej funkcji w mojej "babci maszynie- Łucznik877" nie odnalazłam. Nie poddaję się jednak i wrócę do prób po przyjeździe z urlopu. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jolcia, i ja dziękuję za przybliżenie pikowania. Kto wie, może kiedyś wreszcie uszyję chociaż poduszkę patchworkową, a wtedy przypomnę sobie Twoje opracowanie i może nawet wypróbuję. Kto wie... To tak ładnie wygląda w Twoim wykonaniu, zachęcająco...

  OdpowiedzUsuń
 9. Środek wakacji, a tu taka lekcja :) Dziękujemy, skorzystamy :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja cię kręcę! Jolcia ucicielka! :D No, no, no! Piękne pikusie.
  A ja inaczej rysuję. :-x

  OdpowiedzUsuń
 11. Cieszę się bardzo, że lekcja się przydała :)

  Joanno, próbuje na różne sposoby robić te szablony, za każdym razem nowy robię i... wyrzucam! Są tak zabazgrane pisakiem (!), a ręce... nigdy nie robię takich samych pikowań, bo to nudne :)
  Wanda, uda się napewno :)
  Ulcia, z tym ustawieniem maszyny to trzeba próbować "na brudno" ;) Do skutku. Być może nie opuszcza się w Twojej maszynie ząbków tylko przykrywa taką płytką. Miłego urlopu :)
  Antosiu! Będę Ci kibicowała przy szyciu! :))) Mogę podpowiedzieć co i jak... pytaj, proszę w razie wątpliwości! :)
  Kamila, wakacje wakacjami ale całe życie się człowiek uczy ;)
  Koroneczko, a jak rysujesz?

  OdpowiedzUsuń
 12. Starym indiańskim sposobem - szybka, lampka i jadziem! Jak tkanina jasna, to nawet lampka niepotrzebna. Chyba że tkanina zupełnie nieprzeźroczysta, to wtedy robię szablon.

  OdpowiedzUsuń
 13. Aniu, to dobry sposób! Warto wymieniać doświadczenia, dziękuję :)
  Największy jednak problem jest z wzorkiem na ciemnym tle.

  OdpowiedzUsuń
 14. Tiaaaaa, to ja wracam do beadingu, bo tutaj już dostałam wytrzeszczu, szczęka boli od opadania - pięknie Jolciu, po prostu pięknie, choć dla mnie nieosiągalne. Więc miło pooglądać u innych :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jolcia dzięki za pomysł ,ja zamiast brystolu używam plastiki ,a następnym razem jak będziesz miała taki wzór na brystolu to pokaz :-))

  OdpowiedzUsuń
 16. Niedoścignione marzenie takie pikowanki. Choć kto wie... może kiedyś. Niech to będzie takie postanowienie wakacyjne:)

  OdpowiedzUsuń